Roubenka

Kamennka

Stylish accommodation just by the forest with swimming pond and facility for sport activities and relaxation

4 bedrooms
14 beds
4 bathrooms
Swimming pond
Sport
Free WIFI

Magical place

WITH SPECIAL ENERGY

New log cabin grew right next to the forest in the picturesque village Kamenná Lhota close to Borotín city. Accommodation has been built with love and respect for this wonderful location. Last but not the least, a great sense for design and detail helps to enjoy the maximum comfort for all visitors of this beautiful place.

Once you decide to spend time in this comfortably equipped log cabin, you will get the opportunity to perfectly relax, do sports activities of all kinds or enjoy exploring the beautiful nature of South Bohemia.

Enjoy a swim in our saltwater pond., sitting on the large terrace with barbecue, relaxing on a bench in an undisturbed place with a view to the entire garden or spending the evening by the bonfire with a starry sky above…

Swimming in the pond

Access to the pond directly from the terrace is mostly appreciated by the kids as a part of their everyday fun, night swimming in the lighted pond is a good basis for a romantic evening.

Full relaxation

Simply take a rest on a sun lounger or on a swing on one of the terraces or in the garden surrounded by greenery, shrubs and flowers, with a good book in one hand and a drink in the other hand.

Activities

The grass area is ideal for outdoor activities, whether you decide to play badminton, football or soccer, croquet, petanque, ping-pong. In addition, you can also shoot from a bow on a straw target or jump on a trampoline. If you need to stay inside because of rain or any other reason, you can also play billiards and electronic darts. All equipment for these sports and games is available.

Jan Vaněček
Jan Vaněček
2023-12-27
Romantický srub s moderním srdcem.
David Studeny
David Studeny
2023-09-30
Ondra Musil
Ondra Musil
2023-09-07
Vaclav Bartuska
Vaclav Bartuska
2023-08-27
Pohoda, klídek, luxus, čistota, nadstandardní vybavení, koupací jezírko a nádherně strávený týden. Vřele doporučuji.
Kata Sentenska
Kata Sentenska
2023-08-25
Antonin Sentensky
Antonin Sentensky
2023-08-25
Kateřina Šalanská
Kateřina Šalanská
2023-06-29
Karolí
Karolí
2023-06-12
Nádherná, čistá a velmi vybavená roubenka - krásně a útulně zařízená. Překrásná zahrada s jezírkem, kde slyšíte jen cvrkotání ptáčků, cítíte vůni kytiček a po dešti i vůni okolního lesa. Kvalitní materiály - kuchyň, vybavení, peřiny, podlahy a prostě celá roubenka je velmi kvalitní. Nadstandardní vybavení - ať už v kuchyni, tak i v úklidu či ve společenských aktivitách (deskové hry, šipky, pingpong atd..). Nádherná pec, gril i venkovní ohniště, vždy je kam se usadit a všude se cítíte příjemně. Jsme nadšení a moc děkujeme, za tak krásné a klidné místo ♥️
Monika Motanová
Monika Motanová
2023-04-25
Ubytování i okolí jsou nádherné a paní majitelka je velmi milá a ve všem se nám snažila vyjít vstříc. Jediné, co nás mrzelo byla moc krátká délka pobytu... Rádi se na místo opět vrátíme. :)
Kristyna Raatzova
Kristyna Raatzova
2023-04-04
Naprosto jedinečné ubytování a okolí. Od první chvíle vše bez problémů, majitelé jsou velice laskaví a milí lidé a snaží se ve všem vyjít vstříc. Je vidět, že se opravdu snaží, abyste se cítili jako doma. Velice oceňuji, že v chaloupce najdete spoustu hraček pro děti, židličky i postýlky. Perfektně uklizeno. Za mě vynikající.
Scroll to Top

Calendar